Nie wszystkim znana bajka

Opublikowane Maj 10, 2012 przez

ocean indyjskiNa Oceanie Indyjskim, w pobliżu równika leży wyspiarskie państwo Seszele. Na archipelag składa się dziewięćdziesiąt wysp, ale zaledwie trzydzieści z nich jest zamieszkałych. Panuje na nich klimat równikowy wilgotny. Charakteryzuje się bardzo wysokimi temperaturami. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi tu około 20 stopni Celsjusza. Mimo, że na Seszelach bardzo często pada deszcz, na który wpływ mają przede wszystkim wiatry monsunowe, głównym źródłem utrzymania tego kraju jest turystyka. Wzdłuż brzegów każdej z wysp ciągną się od strony wody piękne rafy koralowe, a od lądu gaje kokosowe, zaś w głębi porastają je wilgotne lasy tropikalne. Żyje na wyspach około trzystu gatunków ptaków, jaszczurki, małpy, nietoperze oraz żółwie, w tym ważące do 500 kg żółwie olbrzymy. W wodach występują małże, kraby i szeroki przekrój ryb, wśród nich i rekiny.

Wszechobecne na Seszelach są bajkowe, biało-piaszczyste plaże, przy których stoją palmy kokosowe i kusząca przejrzysta, turkusowo niebieska woda. Samotnicy znajdą tu mnóstwo dzikich i odludnych zakątków i zatoczek, gdzie skutecznie można się chować przed całym światem. Największą siecią hoteli dysponuje wyspa Mahe. Najmniej turystów spotyka się na drugiej co do wielkości wyspie Praslin. Nie brakuje na Seszelach ośrodków sportowo-rekreacyjnych, świetnie jest też rozwinięte zaplecze gastronomiczne. Jedną form spędzania tu wolnego czasu są wycieczki w głąb lasów tropikalnych, w które najlepiej jest udawać się z obeznanym w terenie przewodnikiem. Oczywiście popularne jest nurkowanie wśród rafy koralowej.

Z racji na upalny klimat każdego roku na Seszelach wypoczywają tysiące spragnionych słońca i egzotyki wczasowiczów. Najlepiej jest odwiedzać wyspy w miesiącach od marca do maja i od września do listopada. W pozostałych występuje a Seszelach pora deszczowa i mimo, ze tu nawet wtedy jest bardzo pięknie, pogoda deszczowa nie pozwala na słoneczne wykorzystanie piaszczystych plaż, będących największym przez ten kraj oferowanym skarbem. Oprócz lasów tropikalnych i palm, rosną na Seszelach daktylowce, seszelska herbata oraz cynamon i wanilia, którymi to wszystkie wyspy cudownie pachną.

Największy port lotniczy Seszeli to lotnisko Mahé. Z Polski nie mamy w tamtym kierunku bezpośrednich połączeń. Z Europy najlepsze oferuje Frankfurt, Londyn i Paryż, do których warto z Polski wykupić tani lot, a dalej już z rejsowym przewoźnikiem, na przykład z Emirates, polecieć prosto na Mahe. Port ten służy też za bazę przesiadkową dla podróżujących po Afryce Wschodniej. Na wyspie Mahe, niedaleko lotniska, położona jest stolica Seszelów, Victoria. Warto w niej odwiedzić istniejący od 1901 r. ogród botaniczny i muzea: Narodowe oraz Historyczne. Na skrzyżowaniu Victoria Station w centrum miasta zobaczymy znany nam londyński zegar w miniaturze.

ocean indyjski

Kategoria: Podróże
TAG: , , , , , , , , , ,