Jaka jest Alitalia

Opublikowane Styczeń 21, 2013 przez

AlitaliaFunkcjonujące od 1946 roku na rynku lotnictwa pasażerskiego narodowe włoskie linie lotnicze Alitalia boryka się w ostatnich latach, jak wielu innych europejskich przewoźników, z poważnymi problemami finansowymi. Były one powodem przekształcenia się w latach 2008-2009 struktury własnościowej oraz przejęcia stworzonego przez kilkunastu włoskich biznesmenów, konsorcjum. Grupie Air France-KLM odsprzedanych zostało 25 proc. udziałów linii. Powstała w ten sposób nowa Alitalia od stycznia 2009 roku działa będąc połączona z drugim, co do wielkości przewoźnikiem włoskim Air One. Od tego samego roku Alitalia jest członkiem sojuszu SkyTeam. Linia posiada dwa główne węzły. Jeden znajduje się w porcie lotniczym Rzym Fiumicino, a drugi, koło Mediolanu, na lotnisku Malpensa.

Główna baza Alitalii

Lotnisko Rzym-Fiumicino jest jednym z ruchliwszych w Europie. Wśród pasażerów nie cieszy się on niestety dobrą opinią. Narzekają na jego organizację i na jakość obsługi. Loty do Warszawy, jak i do zdecydowanej większości krajowych i europejskich rejsów Alitalii, a także jej partnerów z sojuszu SkyTeam, wykonywane są z terminala 1. Włoskie linie lotnicze oferują na nim rozbudowany serwis transferowy, jak również osobne stanowiska, dedykowane do obsługi osób, które podróżują na najbardziej rentownej dla przewoźnika trasie z Rzymu do Mediolanu.

Flota i kierunki

Linie lotnicze Alitalii posiadają 143 samoloty, włącznie z zależnymi przewoźnikami. Są to maszyny z rodziny Airbusów A320, A330-200, Embraerów E-175, E-190, Bombardierów CRJ900, Boeingów 777-200ER oraz ATR-ów 72-500. Przewoźnik obsługuje nimi ponad sto krajowych, europejskich i transkontynentalnych połączeń. Część z nich realizuje spółka zależna, Alitalia CityLiner. A część połączeń krajowych i regionalnych, serwowane są w formule tanich linii lotniczych, pod marką Air One. Z Polski, z włoską Alitalią, szukać możemy tanich lotów do Rzymu. Zapisując się do newslettera przewoźnika zostaniemy na swoją skrzynkę mailową poinformowani o promocjach linii.

Warunki na pokładzie

Z reguły samoloty Alitalii zapełnione są do połowy. Na pokładzie można korzystać już zaraz po wystartowaniu z indywidualnego systemu rozrywki. Na trasach krótkiego i średniego zasięgu, włoskie linie udostępniają podróżnym kilkanaście kanałów muzycznych oraz cztery kanały filmowe, najczęściej włoskie kino z napisami w języku angielskim. Na umieszczonych w oparciu poprzedzającego fotela ekranach, można śledzić trasę i podstawowe parametry lotu. Linie lotnicze Alitalia oferują podczas dwu godzinnego lotu na trasie Warszawa – Rzym, i tak samo z powrotem, skromny poczęstunek. Składa się on z ciastek, albo orzeszków i napojów: wina, soków owocowych, wody mineralnej oraz kawy i herbaty. Na krajowych rejsach, po Włoszech, Alitalia serwuje jedynie napoje: kawę, herbatę i wodę mineralną.

Kategoria: Linie Lotnicze
TAG: , , ,